Kelionės data: 2022 balandis
Bankoke praleidome visą mėnesį, tačiau tam, kad būtų galima apžiūrėti jo gražiausias vietas, tikrai užtenka kelių dienų. Aišku, per tas kelias dienas tikrai neįmanoma pilnai pažinti vietinės kultūros, susirasti savo mėgstamų gatvių prekeivių, kurie nė neklausę pagamins vištienos Pad-Thai arba jau iš toli mojuos, kad šiandien jie jau baigė darbą.
Kelių dienų neužteks ir ištyrinėti nepopuliarių miesto vietų, kur retai sutiksi baltaodį, o angliškai šnekančių nė su žiburiu nerasi. Tačiau dvi dienos yra būtent tiek, kiek užtenka praleisti Bankoke, kad bent kažkiek būtų galima suprasti šį miestą, jį pamėgti arba pradėti nekęsti.
Mes patys tyrinėjome miestą lėtai, po vieną objektą per dieną visą mėnesį, tačiau turiu mintyse susikūrusi tobulą maršrutą, kurį parekomenduočiau bet kam, vykstančiam į Bankoką pirmą kartą.
Pasiruošimas ir daiktai
Pirmiausia – drabužiai. Bankokas nėra ta Tailando vieta, kur visi laksto su maudymukais ir trumpais šortais. Nors ir atrodo, kad ten be proto karšta, tačiau metro viduje ir parduotuvėse veikia kondicionieriai, todėl nereiktų per daug apsinuoginti. Tuo labiau, kad dauguma lankomų objektų bus šventyklos, o čia pridera uždengti kelius ir pečius.
Tajai vaikšto ilgomis kelnėmis, dėvi drabužius su ilgomis rankovėmis, tačiau visi rūbai – laisvo kirpimo ir lengvai praleidžia orą. Pirmomis dienomis buvo keista matyti juos pilnai apsirengusius per tokį karštį, tačiau neužilgo patys pripratome ir jau pati traukdavau iš spintos ilgas sukneles bei lengvus ilgarankovius marškinius.
Transportas
Bankoke transportas yra labai gerai išvystytas, tačiau pradžioje tikrai painus. Jie turi skytrain (BST) – dangaus metro, kurį valdo privatus valdytojas. Šis skytrain yra sujungtas su miesto metro, kuris yra valdomas šalies vyriausybės. O tai reiškia, kad nėra vieningos bilietų sistemos – reikia pirkti atskirus bilietus metro ir atskirus bilietus dangaus traukiniui (BST). Metro yra pigesnis, kadangi jo kainos reguliuojamos valdžios, tačiau taupant skytrain nepavyks išvengti – dauguma stotelių yra prie lankomų objektų.
Mieste veikia autobusai, šie dar painesni – iš pradžių gana neaišku kur ir kaip stovėti, kur išlipti, tačiau labai padeda susiorientuoti Google maps, kurie gana tiksliai rodo kur yra stotelės ir koks yra autobuso maršrtutas. Bilietėlis perkamas viduje, atsisėdus prieis kontrolierius. Aišku, mokama grynais, kaina juokingai maža.
Dar vienas keliavimo būdas – vandens transportas. Yra penkios linijos, plaukiančios per visą Bankoką, ir dar keli keltai, kurie kanalais gabena tolėliau gyvenčius tajus į darbą. Buvau skaičiusi, kad upės vanduo gana nešvarus ir reikia saugotis, kad jis neužtikštų ant odos, o tuo labiau – nepatektų į burną ir akis, nes galima susirgti maža kuo. Tuo metu, kai mes buvome, vanduo tikrai nebuvo toks baisus, nors maudytis jame tikrai nenorėčiau.
Mieste galima bet kur nuvykti su tuk-tuk’u. Transportas skirtas turistams ir jų vairuotojai dažnai bando visus apgauti. Mes patys verčiau rinkomės taksi paslaugas, tačiau manau, kad tuk-tuk’u pravažiuoti bent vieną kartą per triukšmingas Bankoko gatves yra tikrai nepamirštama patirtis.
Aišku, Bankoke visur galima nuvykti su taksi, kuris yra gana pigus, o esant didesnei grupei, net stipriai pigesnis negu metro (o ir greitesnis). Taksi galima pasigauti gatvėje arba išsikviesti per Grab programėlę. Kaip visada, reikia stebėti, kad jie įjungtų taksometrą ir nebandytų apgauti. Mes dažniausiai vykdavome su fiksuota kaina – taip, matydavau, kad kartais šiek tiek permokame, tačiau bent jau žinodavome, kiek turėsime sumokėti kelionės pabaigoje.
Ir tai dar ne viskas, Banokoke galima dar važiuoti motociklais ir mikriukais. Šie stovi prie metro stotelių ir laukia keleivių, kad nuvežtų į vietas, kur nekursuoja viešasis transportas. Motociklas paveža vieną žmogų, o štai mikriukas (atvira mašina) sulaukia, kol ji bus užpildyta ir tik tuomet išvažiuoja. Aišku, kai mieste tiek gyevntojų, ilgai laukti tikrai nereikia.
Lankomų objektų rekomendacija ir 2 dienų maršrutas
Jei pati vykčiau pirmą kartą į Bankoką, tikrai sau rekomenduočiau tokį maršrutą. Sudėliojau jį taip, kaip pati būčiau norėjusi pamatyti miestą pirmą kartą.
Pirmoji diena
Pirmiausia rekomenduočiau įsėsti į keltą Sathon prieplaukoje. Čia yra du variantai – plaukti oranžine linija kartu su vietiniais arba pasigriebti turistų linija. Turistų linija gera tuo, kad per garsiakalbius angliškai pasakoja apie kiekvienoje stotelėje esančius lankomus objektus. Oranžinė linija skirta vietiniams, todėl reikės patiems susiorientuoti, tačiau turėsite galimybę pajusti vietinių kultūrą. Mes visą laiką plaukiojome oranžine linija.
Keltu reiktų plaukti iki Wat Arun Ratchawararam stotelės. Čia lauks nuostabaus grožio Wat Arun šventykla. Po šventyklos sekantis objektas – Wat Pho šventyklą su garsiąja gulinčia buda. Į čia galima nuplaukti su kitu keltuku, kuris kelia skersai upės. Prieplauka – prie pat išėjimo iš Wat Arun.
Po Wat Pho tereiks paeiti kelis žingsnius ir bus galima atsidurti The Grand Palace (didieji rūmai), kuriems reiktų skirti bent tris valandas. Kartu su savimi reikia turėti vandens buteliuką, kadangi saulė tikrai kepins, o vandens niekas nedalins. Rūmų istorija įdomi, tačiau, tam, kad būtų galima perprasti tajų kultūrą, reikia arba iš anksto pasiskaityti ir pasiruošti, arba pasiimti audio gidą, kitu atveju, kepinant saulei viskas gali tapti gana vienoda.
Tikiu, kad po šių rūmų jau tikrai reikės pertraukos ir norėsis užkąsti arba net prigulti. Reiktų nepamiršti, kad The Grand Palace – viena labiausiai turistinių vietų, todėl aplinkui tikrai visi bandys jus apgauti ar įsiūlyti per brangius dalykus. Kavinukių ir gatvės maisto – apstu, tačiau kainos bus tikrai daug didesnės negu kitose miesto vietose.
Prieš judant prie paskutinio dienos objekto, dar siūlyčiau pakeliui sustoti prie Giant Swing – malonus japoniškas atokvėpis viduryje Bankoko. Tiesa, ir maistas aplink šią vietą jau pigesnis ir, tikėtina, geresnis, tad tikrai galima kažkur susirasti ramią vietelę ir užkasti.
Na, o vakarui, paskutinė stotelė – Mahanakhon SkyWalk dangoraižis, iš kurio atsiveria nuostabi miesto panorama. Geriausia ten atsidurti saulei leidžiantis, tuomet bus galima viską patirti ir pamatyti du kartus – dienos šviesoje ir naktį. Net nežinau, kuris vaizdas man labiau patiko, abu tikrai stulbinantys ir verti dėmesio.
Antroji diena.
Labai anksti ryte (apie 7 val.) jau rekomenduočiau būti prie Wat Benchamabophit. Vienas gražiausių prisiminimų iš Bankoko – kai atvykome čia vos saulei patekėjus ir visiškai vieni vaikščiojome po šią nuostabią šventyklą. Čia patekti patogiausia su taksi (Grab’u).
Toliau – Jim Thompson namo muziejus ir šalia esanti meno galerija, iki kurių atvykti irgi patogiausia su taksi. Šiame muziejuje vyksta ekskursijos su gidu. Jim Thompson – šilko prekeivis, o jo namas yra nuostabi džiunglių oazė viduryje Bankoko. Labai įdomi ir Jim Thompson dingimo istorija – vieną dieną jis tiesiog išėjo ir nebegrįžo, sukurta ne viena istorija, bandanti atskleisti jo paslaptingą likimą.
Artėjant pietums, rekomenduočiau aplankyti Bankoko prekybcentrius ir bent trumpam užbėgti į Bankoko meno ir kultūros centrą, esantį šalia National Stadium BST stotelės. Nuo Jim Thompson namo iki National Stadium stotelės stotelės – vos 5 minutės pėsčiomis. Čia ir būtų didžiulis MBK prekybcentris, o visai šalia – Bankoko meno ir kultūros centras. MBK prekybcentryje galima rasti gana daug įdomių lauktuvių ir pigių drabužių. Tik neužmirškite derėtis!
Aplankius Bankoko meno ir kultūros centrą, pėsčiomis reiktų eiti šalia BST linijos link Siam BST stotelės. Pakeliui bus nemažai gatvės maisto prekeivių ir vietų, kur būtų galima gauti burbulinės arbatos, tikrai verta stabtelėti ir paragauti.
Šalia Siam BST stotelės – centralwOrld prekybos centras, kuriame galima pasislėpti prie kaitros ir rasti Gourmet salę su gatvės maistu. Po jo verta stabtelti prie Erawan Shrine šventyklos – labai įdomi vieta, su labai įdomia istorija. Tai – induistų šventykla, kuri yra gausiai lankoma piligrimų. Čia nuolat vyksta pasirodymai ir nešamos aukos. Objektui daug laiko skirti nereikia, užteks 10 min.
Jei prekybcentriai ne jums, tuomet nuo National Stadium BTS stotelės vykite iki Sala Daeng BTS stotelės, šalia kurios bus Lumphini Park. Tai – didžiausias parkas Bankoke, esantis visiškai centre. Jei pasiseks, čia sutiksite didžiulių driežų.
Toliau reiktų arba pasigauti taksi ir nuvkti į turistų dažnai praleidžiamą Wat Thepthidaram Worawiha. Labai įdomios architektūros ir visiškai kitokia, nei iki šiol matytos šventyklos. Netoliese yra Jay Fai gatvės restoranas – ši moteris yra viena garsiausių Bankoko šefių ir yra gavusi Michelin žvaigždutę. Apie ją yra sukurta Netflix dokumentika, verta pamatyti dar prieš pasineriant į gatvės maisto labirintus. Tiesa, dėl jos garsumo eilės prie maisto irgi gana nemažos, tai maisto gali tekti laukti tikrai ilgai.
Reiktų pasiplanuoti, kad saulei leidžiantis jau atsidurtumėte prie Wat Saket šventyklos. Nuostabus jausmas, kai kopiant laiptais tolumoje matosi nuostabūs Bankoko vaizdai, o per garsiakalbius skamba budistų vienuolių giesmės. Atsimenu, lipome į dangų tais visais laiptais, auksiniai spinduliai dažė miestą, o aplinkui skambėjo gongai ir maldos. Nepamirštama!
Galutinė šios dienos stotelė – kinų miestas (Bangkok Chinatown). Čia galima pasinerti į visus kvapus ir skonius, išmėginti vaisių kokteilius ir pasiruošti brautis minioje. Taip, šis kvartalas vakare tampa gana didele turistų atrakcija ir čia tikrai kainos daug didesnės, bet man labai patiko atmosfera, vaizdai ir visa ta makalynė, kurioje atsiduri. Buvome čia kelis kartus skirtingu paros metu ir tikrai dar kartelį mielai čia nuvykčiau. Atvykti čia nuo Wat Saket patogiausia su taksi.
Ir viskas?
Ir taip, liko dar begalė kitų įdomių objektų, kuriuos būtų galima aplankyti būnant Bankoke daug ilgiau, tačiau čia sutalpinau tuos, nuo kurių, mano nuomone, reiktų pradėti norit pažinti Bankoką ir iš turistinės, ir iš vietinės pusės.
Dauguma labai rekomenduoja Chatuchak turgų. Taip, ten tikrai įdomu, bet iki jo beveik valanda kelio ir kažin ar bus daugiau, negu tai, ką pamatysite šiame mano aprašytame maršrute. Chatuchak turgus yra be galo turistinis, mažai likę autentikos.
Dar labai dažnai yra minimi plaukiojantys turgūs, tačiau jų irgi neįtraukiau. Visas Bankokas yra vienas didžiulis turgus ir svarbu nebijoti pirkti gatvės maistą, kuris yra be galo gardus. Na, o tokios vietos, kaip plaukiojantys turgūs jau senokai nutolo nuo autentikos ir tapo tik turistų lankomomis vietomis. Nepaisant to, turint laiko, verta aplankyti ir juos.
Banokkas yra painus, triukšmingas ir labai kvapnus miestas. Reikia neužmiršti ragauti, stebėti ir nuolat šypsotis, tuomet miestas jus pats prisijaukins.